Wizyta rodziny cichociemnego Kazimierza Czerwińskiego

4 maja 2024 roku nasze Muzeum odwiedziła rodzina Cichociemnego – por. cc Kazimierza Czerwińskiego. Pochodził on z podtoruńskich Dobrzejewic. Uczył się w Państwowym Seminarium Nauczycielskim Męskim w Toruniu. W 1936 roku zdał egzamin dojrzałości. W Kampanii Wrześniowej walczył w stopniu sierżanta podchorążego broni pancernych. Po dostaniu się do Wielkiej Brytanii, służył jako oficer Polskich Sił Zbrojnych.

5 listopada 1943 roku został zaprzysiężony na rotę ZWZ/AK. Co ciekawe, jego zrzut został dwukrotnie odwołany już nad terenem Polski, ponieważ wybuchło powstanie warszawskie. Ostatecznie, skoczył ze spadochronem do okupowanej ojczyzny w nocy 18/19 listopada 1944 roku.

Razem z innymi skoczkami, przerzucił wtedy 283025 dolarów w banknotach na potrzeby AK oraz 314645 dolarów na potrzeby Delegatury Rządu na Kraj. Zrzucono także dziesięć zasobników oraz sześć paczek.

Po rozwiązaniu AK pozostał w konspiracji. W obawie przed aresztowaniem, wyjechał potajemnie z Polski i 2 lutego 1946 zameldował się w 1 Dywizji Pancernej generała Maczka. Do kraju już nigdy na stałe nie powrócił. Odwiedzał kilkukrotnie rodzinę. Zmarł 2 lutego 2002 w Toronto (Kanada).

Rodzina tego Cichociemnego z wielkim zaangażowaniem poznawała nasze zbiory, przekazała nam wiele informacji, zdjęć i nagrań filmowych Kazimierza. Wspólnie z Polskim Radiem Pomorza i Kujaw (Radio PiK) przygotowujemy audycję radiową. Nawiązaliśmy także kontakt z rodziną w Kanadzie. Wkrótce będziemy się dzielić nowymi informacjami…

/źródło: https://elitadywersji.org/kazimierz-czerwinski-cichociemny/