Objęcie pieczy nad grobami

Decyzją Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, nasze Muzeum zostało wytypowane do objęcia pieczy nad grobami śp. Józefa Stachowicza oraz śp. Zofii Jaśkiewicz-Gałeckiej na Cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Ma to związek z prośbą ostatniego żyjącego członka rodziny Stachowiczów, który z powodu podeszłego wieku nie jest w stanie sprawować dalszej opieki nad tymi grobami.

Józef Stachowicz był w czasie zaborów aktywnym członkiem tajnych organizacji niepodległościowych oraz działaczem Polskiej Macierzy Szkolnej, organizując nielegalne koła samokształceniowe, a od 1908 do 1914 roku prowadził szkołę podstawową z językiem polskim, narażając się na stałe szykany ze strony zaborcy. Poza tym, brał czynny udział w wojnie przeciw bolszewikom w 1920 roku.

Zofia Jaśkiewicz-Gałecka w czasie okupacji hitlerowskiej kraju, ukrywała w swoim domu dwoje Polaków pochodzenia żydowskiego i została za to uhonorowana Medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Były to ważne postaci dla historii regionu oraz Polski, dlatego cieszymy się, że to naszemu Muzeum została powierzona misja opieki nad ich grobami.