Historia Topoli: Adeli Dejewskiej, łączniczki i kurierki Armii Krajowej

Wśród wolontariuszy Muzeum Historyczno-Wojskowego, którzy odkrywają historię nie tylko w naszym Muzeum, ale i w gronie własnej rodziny, jest Oliwia Czaster. Podzieliła się ona z nami historią swojej ciotki, Adeli Dejewskiej, znanej w Armii Krajowej jako „Topola”.

Adela Dejewska, przedwojenna uczennica Państwowego Gimnazjum Żeńskiego im. Królowej Jadwigi w Toruniu, z powodu swojego wysokiego wzrostu, otrzymała pseudonim „Topola”. Kiedy wybuchła wojna, Adela ukończyła zaledwie trzy klasy gimnazjalne. Aby uniknąć wywiezienia na roboty do Niemiec, jej ojciec wywiózł ją do swojego brata Jana Dejewskiego w Mlewie.

W Armii Krajowej Adela pełniła funkcję łączniczki i kurierki Komendy Okręgu AK Pomorze, przewożąc dokumenty, meldunki i pieniądze. Po powrocie do miasta w lutym 1945 roku ukończyła gimnazjum, zdała maturę, a w 1947 roku rozpoczęła pracę jako nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 20.

Za swoją służbę otrzymała Medal Wojska (1948), Krzyż Armii Krajowej (1982), Medal 40-lecia Polski Ludowej (1984), a także została mianowana do stopnia podporucznika Wojska Polskiego.

Link: Historia Topoli: Adeli Dejewskiej, łączniczki i kurierki Armii Krajowej