15 maja 2023 r. odwiedziła nasze Muzeum pani Teresa Sawicz z mężem – emerytowana nauczycielka Technikum Chemicznego w Toruniu. Do naszych zbiorów przekazała ręcznie wykonaną drewnianą plakieta z Matką Boską Ostrobramską. Na rewersie wyryty został napis „Lubeka 1944”. Przedmiot ten należał do członka rodziny pani Teresy – pana Narcyza Mieczkowskiego, który do 1939 r. mieszkał w Białej Podlaskiej, a w czasie wojny osadzony został w Oflagu w Lubece. Po roku 1945 zamieszkał na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Podczas wojny, gdy on przebywał w niewoli, żoną i córką pana Mieczkowskiego zaopiekowali się rodzice pani Teresy Sawicz. Po wojnie odwiedził on rodzinę pani Teresy i w podziękowaniu za opiekę podarował właśnie tę plakietę z Matką Boską Ostrobramską. Tyle informacji udało się zebrać ofiarodawczyni eksponatu.
Niezwłocznie przystąpiliśmy do poszukiwań bliższych informacji o panu Mieczkowskim: Narcyz Mieczkowski urodził się 23 stycznia 1905 r. w Białej Podlaskiej. Uczęszczał tam do Państwowego Gimnazjum Koedukacyjnego im. Tadeusza Kościuszki. W tym też czasie był pierwszym kapitanem klubu sportowego Legia Bielsk Podlaski. (Źródło: Facebook – Historia Legii Bielsk Podlaski)
Egzamin maturalny zdał 27 maja 1927 roku (patrz: zdjęcie pamiątkowe str.146 „Bielski Almanach Historyczny”). (Źródło: „Bielski Almanach Historyczny”)
Następnie rozpoczął karierę wojskową w służbie łączności, ukończył szkołę oficerską. Na wojnę z Niemcami wyruszył w stopniu kapitana 9 Pułku Artylerii Lekkiej. Jego jednostka walczyła w strukturach „Armii Pomorze” m.in. na terenie obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. (Źródło: Wikipedia – 9 Pułk Artylerii Lekkiej)
Kapitan Mieczkowski dostał się do niewoli niemieckiej i osadzony został najpierw w Oflagu X A Sandbostel, nr jeniecki 439, a następnie w Oflagu X C Lübeck. Nadmienić tu należy, że był to obóz jeńców wojennych o zaostrzonych rygorach i osadzano w nim „krnąbrnych” i „nieposłusznych”, nieprzestrzegających regulaminów innych obozów, a przede wszystkim oficerów, którzy przygotowywali się do ucieczek lub brali w nich udział. (Źródło: Porta Polonica – Oflag Lübeck)
Po zakończeniu wojny pan Mieczkowski powrócił do Polski i zamieszkał w Kłodzku na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Był m.in. od 1954 r. radnym Miejskiej Rady Narodowej oraz przewodniczącym prezydium Miejskiej Rady Narodowej w latach 1962-1965. Zmarł 5 czerwca 1977 r. Pochowany został w Kłodzku na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Dusznickiej.