Śpiewajmy pamięć, czyli 11 listopada w piosence

O powstaniu i nagraniach piosenki "Śpiewka 1920" w wykonaniu Muzeum Historyczno-Wojskowego

Z okazji 11 listopada i 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, członkowie Muzeum Historyczno-Wojskowego wykonali utwór Śpiewka 1920 z filmu Bitwa Warszawska oraz przygotowali do niego specjalny historyczny teledysk.
Przyjrzyjmy się bliżej okolicznościom powstania tego dzieła…

Niektóre pomysły same przychodzą do głowy, wcale niezapraszane i niewyczekiwane. Gdy jednak jakaś idea zakiełkuje w umyśle, ciężko jej się pozbyć. Jest jak zasiana roślina, która nie przestaje się rozrastać i potrzebuje coraz więcej miejsca. Trzeba coś z nią zrobić, należy gdzieś ją przesadzić.
Jest to może lekko nieoczywista analogia, ale z podobnym problemem mierzyli się pomysłodawcy nagrania piosenki Śpiewka 1920 i stworzenia wyjątkowego teledysku – prezes Fundacji MHW Piotr Olecki i Zuzanna Foss. Kilka tygodni temu zrodził się pomysł, ale zdawał się być nieosiągalny. Czas uciekał, a do zrobienia było mnóstwo rzeczy.

Tak jak ze wszystkim, trzeba po prostu zacząć – zrobić ten pierwszy krok. Po nim zrobić drugi i trzeci. A potem, mówiąc kolokwialnie, jakoś idzie!

Pomysł spotkał się z ogromnym entuzjazmem, a chęć pomocy zaoferowało mnóstwo osób. Dzieło to nie powstałoby, gdyby nie wkład młodych ludzi, w tym uczniów 1LO i wolontariuszy MHW, a także innych Przyjaciół naszego Muzeum.
W sumie, zaangażowane były 23 osoby, z czego 15 wolontariuszy Muzeum, 3 muzyków i 4 osoby
do realizacji zdjęć i dźwięku. Głównym operatorem oraz montażystą był Witold Kuczawski. Zdjęcia
z planu przygotował Tymon Kowalski. Zwrotki piosenki zaśpiewały Kornelia Lis, Zuzanna Foss oraz Michalina Ptaszek. Nagrania dźwiękowe miały miejsce w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Szczegółowy scenariusz przygotowała Zuzanna Foss. Plan zdjęciowy trwał dwa dni i był realizowany w wielu miejscach znajdujących się w I Liceum, a także na terenie prywatnej posesji w lasku Rudelka (przy ul. Bema). Pogoda była bardzo jesienna i niestety szybko się ściemniało, przez co musieliśmy działać stanowczo i dynamicznie. W teledysku zaprezentowaliśmy ponad 12 różnych mundurów ze zbiorów muzealnych MHW. Nadrzędnym celem było oddanie czci wszystkim, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny – niezależnie od czasów, w jakich miało to miejsce.

Treść nagrania stanowi pewna retrospekcja. Współczesny wolontariusz w mundurze MHW siedzi samotnie przy ognisku. Po chwili, dołączają do niego przeróżne historyczne postaci, śpiewające o dniach, które minęły. W ten sposób opowiadają mu o historii i swoich przeżyciach, niekiedy pokazując obraz tamtych dni, ulotne wspomnienia. Wraz z gasnącym ogniskiem i podnoszącą się mgłą, postacie znikają, a wolontariusz znowu jest sam – tym razem jednak towarzyszy mu refleksja o Niepodległej…

Wybór piosenki Śpiewka 1920 nie był przypadkowy. Najczęściej myśląc o piosenkach patriotycznych przychodzi skojarzenie z ogromnym patosem, zadumą i smutnym głosem chóru w akompaniamencie orkiestry wojskowej.
Nasze Muzeum chciało zaprezentować coś więcej i wejść subtelnie w serca Polaków. Śpiewka 1920 jest przepełniona uczuciowością i tkliwością. Jej tekst bogaty jest w tęsknotę do ukochanej osoby
i Ojczyzny, miłość, rozpamiętywanie dawnych dni i nadzieję na lepsze jutro. Są to te same emocje, które towarzyszyły Polakom przez 123 lata zaborów, kiedy to Polska zniknęła z map świata. Piosenka ta zawiera także myśl o przemijaniu czasów walk. Nawet najboleśniejsze chwile odejdą w przeszłość, a po burzy wyjdzie słońce. Naród nie może jednak zapomnieć o swoich bohaterach, którzy oddali życie za niepodległość.

Zapraszamy do obejrzenia przygotowanego przez nas teledysku!